Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

DODAJ DO ULUBIONYCH

E-MAIL

SKYPE. POGADAJMY.

ZAGADAJ DO NAS

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

 

WSPÓŁPRACA:


 

 

 


WYRÓŻNIENIE:Wyróżnienie Gmina przyjazna rowerzystom

OLKUSKIE SZLAKI ROWEROWE


XIII RODZINNY RAJD ROWEROWY I MARSZ NORDIC WALKING

25.09 o godz. 11:00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zaprasza na XIII Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz Marsz Nordic Walking. Uczestnicy spotkają się na terenie Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego „Silver Park” przy ul. Głowackiego w Olkuszu.

Pasjonaci turystyki rowerowej pojadą ul. Głowackiego, krótkim odcinkiem ul. Długiej, następnie wzdłuż boiska sportowego „Pomorzany” w kierunku ul. Gwarków i ul. Pomorskiej. Trasa rajdu prowadzi dalej ścieżkami i duktami leśnymi w stronę Bolesławia, Hutek, Góry Dworowskiej i Sztolni Ponikowskiej. Następnie uczestnicy przejadą przez niebieski szlak turystyczny PTTK po czym powrócą ul. Ponikowską i ul. Długą do miejsca startu.

Po raz trzeci razem z rowerzystami wyruszą na swoją trasę miłośnicy marszu Nordic Walking. Ta forma rekreacji przeznaczona jest dla wszystkich lubiących ciekawie, przyjemnie, a zarazem aktywnie odpoczywać na świeżym powietrzu. Zapewniamy kije i opiekę doświadczonej instruktorki.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, mogą w nim brać udział wszyscy chętni, którzy posiadają sprawny i przepisowo wyposażony rower. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat biorą udział w rajdzie tylko z rodzicami i pod ich opieką. Osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą uczestniczyć samodzielnie o ile posiadają podpisaną przez rodziców zgodę na udział w rajdzie oraz kartę rowerową. Wzór zgody rodziców oraz regulamin znajduje się poniżej. Wszyscy startują na własną odpowiedzialność i ubezpieczają się we własnym zakresie.

W celu sprawnej organizacji rajdu uczestnicy proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia on-line, telefonicznie: 32 649 44 88, 784 647 871, sms 784 647 871 lub e-mail: organizator@mosir.olkusz.pl. W dniu imprezy wszyscy muszą potwierdzić udział w rajdzie/marszu w biurze czynnym od godz. 10:00 do godz. 10:50.

Do udziału w rajdzie rowerowym zachęcamy całe rodziny, które będą mogły pokonać trasę liczącą około 13 km. Uczestnicy marszu Nordic Walking przejdą trasę 5-8 km. Zapraszamy do udziału w naszym rajdzie, który z pewnością zapewni wiele niezapomnianych chwil i pozytywnych emocji na zakończenie sezonu rowerowego 2016.

Współpraca: Metal Spec Salon Rowerowy Olkusz, ul. Górnicza 10 oraz Grupa Rowerowa Rower, lubię go!

 REGULAMIN  >>>     OŚWIADCZENIE  >>>    MAPA RAJDU  >>>   

ZGŁOSZENIA ONLINE  >>>


RAJD ROWEROWY SZLAKIEM KORDONÓW GRANICZNYCH
ORAZ MARSZ NORDIC WALKING

10.07 (niedziela) o godz. 10:30 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Rada Sołecka Niesułowic, we współpracy z Miastem Bukowno i Miastem Trzebinią zapraszają na Rajd Rowerowy Szlakiem Kordonów Granicznych oraz marsz Nordic Walking.

Uczestnicy spotykają się w punkcie wypoczynkowym znajdującym w Niesułowicach przy drodze nr 791 w kierunku Chrzanowa.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, mogą w nim brać udział wszyscy chętni, którzy posiadają sprawny i przepisowo wyposażony rower. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat biorą udział w rajdzie tylko z rodzicami i pod ich opieką. Osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą uczestniczyć samodzielnie o ile posiadają podpisaną przez rodziców zgodę na udział w rajdzie oraz kartę rowerową.

Wzór zgody rodziców oraz Regulamin znajduje się poniżej. Wszyscy startują na własną odpowiedzialność i ubezpieczają się we własnym zakresie.
Miejsca postojowe dla samochodów uczestników znajdują się pod Wiejskim Domem Kultury w Niesułowicach.

Zakończenie rajdu , poczęstunek i rozdanie nagród przewidziane są na godz. 14.00.

REGULAMIN >>>      OŚWIADCZENIE RODZICA >>>     

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ON-LINE >>>


OKOLICZNOŚCIOWY RAJD ROWEROWY

07.06 o godz. 11:00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Rada Sołecka Niesułowic, we współpracy z Miastem Bukowno i Miastem Trzebinią zapraszają na Okolicznościowy Rajd Rowerowy Szlakiem Kordonów Granicznych.

Uczestnicy spotykają się w punkcie wypoczynkowym znajdującym w Niesułowicach przy drodze nr 791 w kierunku Chrzanowa. Udział w rajdzie jest bezpłatny, mogą w nim brać udział wszyscy chętni, którzy posiadają sprawny i przepisowo wyposażony rower. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat biorą udział w rajdzie tylko z rodzicami i pod ich opieką. Osoby w wieku od 10 do 18 lat mogą uczestniczyć samodzielnie o ile posiadają podpisaną przez rodziców zgodę na udział w rajdzie oraz kartę rowerową.

Wzór zgody rodziców oraz Regulamin znajduje się poniżej. Wszyscy startują na własną odpowiedzialność i ubezpieczają się we własnym zakresie.

Miejsca postojowe dla samochodów uczestników znajdują się pod Wiejskim Domem Kultury w Niesułowicach.

Zakończenie rajdu, poczęstunek i rozdanie nagród przewidziane są na godz. 14.00.

REGULAMIN >>>      OŚWIADCZENIE RODZICA >>>


X RODZINNY RAJD ROWEROWY + NORDIC WALKING

01.05 w X Rodzinnym Rajdzie po Olkuskich Szlakach Rowerowych wystartowała rekordowa liczba 161 rowerzystów i 15-osobowa grupa miłośników nordic walking.

Uczestnicy spotkali się przy Szkole Podstawowej w Sienicznie, skąd szlakiem niebieskim „Okrężnym” wyruszyli w kierunku Troksa, a następnie szlakiem zielonym „Wschodnim” przez Podlesie w kierunku Kosmolowa. Dalej trasa biegła czerwonym szlakiem „Orlich Gniazd” w kierunku Olewina i przez Wiśliczkę szlakiem niebieskim z powrotem do Sieniczna. Na początku rajdu pogoda sprzyjała rowerzystom, niestety później spadł deszcz i wszyscy czym prędzej wracali do Sieniczna. Na mecie tradycyjnie dla wszystkich uczestników organizator przygotował grillowane kiełbaski.

Po raz pierwszy organizatorzy zaprosili do udziału w rajdzie miłośników nordic walking. Zaraz po starcie rowerzystów, grupa wyruszyła na trasę rajdu, prowadzona przez doświadczoną instruktorkę Panią Izę Cembrzyńską.

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz grupa ratowników medycznych R1 z Bukowna. Do współpracy przy organizacji rajdu włączyli się pracownicy Szkoły Podstawowej w Sienicznie.

Już 7 czerwca zapraszamy na kolejny rajd rowerowy i marsz nordic walking, a o szczegółach poinformujemy wkrótce na naszej stronie.

FOTORELACJA >>>


IX RODZINNY RAJD ROWEROWY

05.10  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zorganizował IX Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych. Ponad 130 miłośników aktywnego wypoczynku spotkało się w Rabsztynie aby wspólnie wyruszyć na rowerową wycieczkę.

Trasa prowadziła z Rabsztyna do Jaroszowca czerwonym Jurajskim Szlakiem Orlich Gniazd. W Jaroszowcu uczestnicy rajdu skorzystali z krótkiego odpoczynku na terenie Ośrodka Rekreacyjnego Leśny Zakątek. Wracając do Rabsztyna rowerzyści przejechali dodatkowo krótki odcinek zielonego szlaku. Zakończenie rajdu odbyło się w pięknej scenerii rabsztyńskiego zamku. Natomiast na terenie Karczmy Podzamcze czekał na rowerzystów gorący posiłek. Nagrody specjalne w postaci koszulek kolarskich odebrały osoby, które uczestniczyły we wszystkich trzech rajdach organizowanych przez MOSiR Olkusz w tym sezonie.

 

To był już ostatni rajd rowerowy w tym roku, który dostarczył wiele miłych doznań. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu imprezy wiosną przyszłego roku. Na trasie rajdu opiekę medyczną zapewniali ratownicy medyczni na rowerach.

Wszystkim uczestnikom oraz instytucjom, które udzieliły na pomocy składamy serdeczne podziękowania.


VIII RODZINNY RAJD ROWEROWY

28.06  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zorganizował VIII Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych. Tradycyjnie rajd rozpoczynający letnie wakacje miał swój początek w Żuradzie. Na starcie stanęło prawie 100 miłośników turystyki rowerowej, którzy o godz.. 11 –tej wyruszyli do Bukowna. Trasa rajdu została poprowadzona pięknymi, leśnymi szlakami.

    

W myśl sentencji „cudze chwalicie, swego nie znacie” organizatorzy zaplanowali postoje w miejscach, które warto zobaczyć. Pierwszy przystanek zorganizowano przy źródle Sztoły. Nie wszyscy wiedzieli, że kilka metrów od głównej leśnej drogi, znajduje się zejście po stromych schodach do źródła rzeki. Odważni napełnili bidony źródlaną wodą i rajd ruszył dalej do Bukowna. Niedaleko miejsca, gdzie Sztoła ze strumyka zmienia się w szmaragdową rzekę z szeroką piaszczystą plażą, w ośrodku „Zalto Bis” uczestnicy zatrzymali się na dłuższy postój, aby zregenerować siły przy grillowanej kiełbasce, a także postrzelać do tarczy.

  

Po postoju i zajęciach strzeleckich nastąpił powrót do Żurady. Na zakończenie rajdu nagrodzone zostały wszystkie dzieci, a dodatkowo wyróżniono najmłodszych Basię Mocio i Piotra Kiełtykę, którzy samodzielnie pokonali niełatwą, 18 kilometrową trasę rajdu.
Nagrody, poczęstunek i zajęcia strzeleckie zapewnił MOSiR Olkusz.
Patronat medialny nad imprezą objęli Przegląd Olkuski oraz Olkuszanin.pl.

Już 6 sierpnia (środa) rowerzyści będą mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących Premii Specjalnej w Olkuszu podczas 71. Tour de Pologne. Planujemy wyścigi rowerowe na profesjonalnie przygotowanej trasie. Szczegóły wkrótce na naszej stronie.

RELACJA PRASOWA  >>>      FOTORELACJA  >>>


VII RODZINNY RAJD ROWEROWY

04.05 Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Rada Sołecka Niesułowic byli organizatorami VII Rodzinnego Rajdu Rowerowego po Olkuskich Szlakach Rowerowych.

   

Na miejsce startu przybyło 112 miłośników turystyki rowerowej. Uczestnicy mieli do wyboru małą (ok. 6 km) i dużą pętlę (ok. 15 km), lecz wszyscy zgodnie postanowili wyruszyć na dłuższą przygodę. Trasą VII Rodzinnego Rajdu Rowerowego był czarny szlak Kordonów Granicznych oraz krótki odcinek zielonego szlaku w kierunku Lgoty. W czasie postojów Pan Ryszard Lasoń opowiadał ciekawostki dotyczące historii Niesułowic.

Zakończenie rajdu odbyło się w punkcie wypoczynkowym w Niesułowicach, gdzie na rowerzystów czekał gorący posiłek. Wszystkie dzieci odebrały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w rajdzie oraz słodką niespodziankę.

  

To był pierwszy rajd rowerowy w tym roku, który dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Serdecznie zapraszamy na kolejne rajdy, które odbędą się 28 czerwca w Żuradzie oraz we wrześniu w Rabsztynie. Wszystkim uczestnikom, którzy wezmą udział w trzech rodzinnych rajdach po Olkuskich Szlakach Rowerowych gwarantujemy nagrody rzeczowe.

Dziękujemy uczestnikom oraz instytucjom, które udzieliły nam pomocy,  w szczególności właścicielom firmy Metal Spec Salon Rowerowy, Olkusz ul. Górnicza 10.

Na trasie rajdu opiekę medyczną zapewniali ratownicy na rowerach z Grupy Ratowników R1 z Bukowna.


VI RODZINNY RAJD ROWEROWY

29.09 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zorganizował VI Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych. Na parking leśny w Rabsztynie przybyło 95 miłośników turystyki rowerowej. Uczestnicy mieli do wyboru małą (ok. 6 km) i dużą pętlę (ok. 17 km), ale po przejechaniu pierwszego odcinka trasy pod Januszkową Górę, wszyscy zgodnie postanowili wyruszyć na dłuższą wycieczkę.

Duża pętla została wyznaczona po szlaku niebieskim „Okrężnym”, czerwonym Orlich Gniazd oraz zielonym „Wschodnim”. Trasa prowadziła z Rabsztyna do Olewina, następnie czerwonym szlakiem Orlich Gniazd aż do zielonego szlaku w kierunku Troksa, Podlesia i z powrotem do Rabsztyna szlakiem niebieskim.

Zakończenie rajdu odbyło się na terenie Karczmy Podzamcze, gdzie na rowerzystów czekał gorący posiłek. Najmłodsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek. Dodatkowo nagrodzono rodziny i osoby, które w tym roku uczestniczyły we wszystkich trzech rajdach.

   

Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, profesjonalnie zabezpieczając wszystkie przejazdy grup rowerowych przez drogi publiczne. Opiekę medyczną zapewniali ratownicy na rowerach z Grupy Ratowników R1 z Bukowna.

Wszystkim uczestnikom oraz instytucjom, które udzieliły nam pomocy składamy serdeczne podziękowania.

  

Choć był to ostatni rajd rowerowy w tym roku, to polecamy indywidualne wycieczki po Olkuskich Szlakach Rowerowych. Mapka, opisy tras oraz relacje z poprzednich rajdów znajdują w zakładce Szlaki Rowerowe. Opierając się na wyznaczonych szlakach rowerzyści mogą samodzielne planować sobie trasy tak, aby zamykały się one w krótsze bądź dłuższe pętle.

   TRASY RAJDU >>>    


V RODZINNY RAJD ROWEROWY

29.06.  na miesiąc przed Lotną Premią w Olkuszu 70. Tour de Pologne, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu wraz z Radą Sołecką Żurady zorganizowali V Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych „Żurada 2013”.

Uroczystego otwarcia rajdu rowerowego dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Pan Dariusz Rzepka oraz Sołtys Żurady Pan Zbigniew Brzeski.

Trasa rajdu została wyznaczona w okolicznych lasach i liczyła ponad 11 kilometrów. Mimo, pochmurnego poranka, na starcie stanęło 112 miłośników turystyki rowerowej. Trasa była krótka, aczkolwiek nie należała do najłatwiejszych. Uczestnicy mieli do pokonania między innymi piaszczysty podjazd na wzniesienie Kopanina (439 m n.p.m.), ale roztaczający się ze szczytu przepiękny widok na panoramę srebrnego miasta Olkusz, wynagrodził trudy podjazdu. Zakończenie rajdu odbyło się przy Remizie Strażackiej w Żuradzie, gdzie przy grillowanej kiełbasce uczestnicy regenerowali siły i oczekiwali na wręczenie dyplomów i nagród.

     

W pierwszej kolejności nagrodzone zostały najmłodsze dzieci, w tym wyróżniono sześciolatkę Ewelinę Kućmę jako najmłodszą uczestniczkę rajdu, która samodzielnie pokonała całą trasę.

MOSiR Olkusz propaguje bezpieczną jazdę na rowerze, dlatego wśród nagród były kaski rowerowe, lampki i odblaski. Właściwe oświetlenie roweru to nie wymysły kodeksu drogowego. Od tego może zależeć życie rowerzysty, a porządny kask ochroni głowę przed urazami. Nagrody zapewnili MOSiR Olkusz i Metal Spec - Salon Rowerowy.

Patronat medialny nad imprezą objęli Przegląd Olkuski oraz Olkuszanin.pl.

Już 31 lipca w środę rowerzyści będą mogli wziąć udział w imprezach towarzyszących Lotnej Premii w Olkuszu 70. Tour de Pologne. Planujemy co najmniej dwa wyścigi na profesjonalnie przygotowanej trasie wokół rynku. Szczegóły wkrótce na naszej stronie.

RELACJA PRASOWA >>>


IV RODZINNY RAJD ROWEROWY

05.05  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu wraz z Radą Sołecką Niesułowic był organizatorem "IV Rodzinnego Rajdu Rowerowego Szlakiem Kordonów Granicznych z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego".

  
Na miejsce startu przybyło 142 miłośników turystyki rowerowej.

W czasie uroczystego otwarcia rajdu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu Pana Dariusza Murawskiego oraz Sołtysa Niesułowic Pana Ryszarda Lasonia zostały zaprezentowane stroje z okresu Powstania Styczniowego przez uczestników grupy rekonstrukcyjnej dr Ryszarda Sobieraja z adiutantem. Pan Ryszard Lasoń opowiedział również kilka interesujących faktów związanych z historią Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej, na której został wyznaczony szlak kordonu granicznego.

Uczestnicy mieli do wyboru małą (ok. 8 km) i dużą pętlę (ok. 15 km), lecz wszyscy zgodnie postanowili wyruszyć na dłuższą przygodę. Trasą IV Rodzinnego Rajdu Rowerowego był czarny szlak kordonu granicznego oraz krótki odcinek zielonego szlaku w kierunku Lgoty. W czasie rajdu Pan Ryszard Lasoń zatrzymywał się na chwilę aby opowiedzieć ciekawostki dotyczące historii Niesułowic. Nie zabrakło w czasie rajdu wspólnej pomocy podczas wymagających odcinków trasy oraz miłych gestów wśród uczestników.

   


Zakończenie rajdu odbyło się w punkcie wypoczynkowym w Niesułowicach, gdzie na rowerzystów czekał gorący posiłek.  Dodatkowo wszystkie dzieci odebrały pamiątkowy dyplom uczestnictwa w rajdzie wraz ze słodką niespodzianką. Natomiast wielu dorosłych uczestników wzięło udział w quizie z wiedzy o Powstaniu Styczniowym na Ziemi Olkuskiej.

To był pierwszy rajd rowerowy w tym roku, który dostarczył wiele pozytywnych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu imprezy.
Na trasie rajdu opiekę medyczną zapewniali ratownicy na rowerach z Grupy Ratowników  z Bukowna.

Wszystkim uczestnikom oraz instytucjom, które udzieliły nam pomocy składamy serdeczne podziękowania.

Dziękujemy firmom Metal Spec Salon Rowerowy Olkusz ul. Górnicza 10 oraz Skawa Wadowice za udzieloną pomoc podczas organizacji rajdu.

Patronami medialnymi byli Przegląd Olkuski oraz Olkuszanin.pl.

RELACJA PRASOWA I FOTOREPORTAŻ >>>


III RODZINNY RAJD ROWEROWY

  

14.10 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu wraz z Sołectwem Niesułowice był organizatorem "III Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych". Na miejsce startu przybyło 64 miłośników turystyki rowerowej.
Po uroczystym otwarciu rajdu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu Dariusza Murawskiego, Sołtys Niesułowic Pan Ryszard Lasoń opowiedział kilka interesujących faktów związanych z historią terenów, na którym został wytyczony szlak kordonu granicznego. Uczestnicy mieli do wyboru małą (ok. 6 km) i dużą pętlę (ok. 18 km) wszyscy zgodnie postanowili wyruszyć na dłuższą przygodę. Trasą III Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych był czarny szlak kordonu granicznego. W czasie rajdu Pan Ryszard Lasoń zatrzymywał się na chwilę aby opowiedzieć ciekawostki dotyczące historii Niesułowic. Była to również okazja do wybrania się na krótkie grzybobranie.

  

Zakończenie rajdu odbyło się w punkcie wypoczynkowym w Niesułowicach, gdzie na rowerzystów czekał gorący posiłek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety promujące rok turystyki rowerowej 2012 wydane przez PTTK. Dodatkowo nagrody odebrały osoby, które uczestniczyły we wszystkich trzech rajdach.
To był już ostatni rajd rowerowy w tym roku, który dostarczył wiele pozytywnych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu imprezy wiosną przyszłego roku.
Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu - profesjonalnie zabezpieczając wszystkie przejazdy grup rowerowych przez drogi publiczne.
Na trasie rajdu opiekę medyczną zapewniali ratownicy na rowerach z Grupy Ratowników R1 z Bukowna.
Wszystkim uczestnikom oraz instytucjom, które udzieliły nam pomocy składamy serdeczne podziękowania.

RELACJA PRASOWA I FOTOREPORTAŻ >>>


II RODZINNY RAJD ROWEROWY

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu wraz z Sołectwem Żurada, firmą TRI Poland - Wolbrom i Nadleśnictwem Olkusz byli organizatorami II Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych "Żurada 2012", który odbył się 30 czerwca w Żuradzie.
Tym razem zaproponowaliśmy siedmiokilometrową trasę połączoną z konkursami i zdobywaniem punktów. Wśród zadań do wykonania znajdowały się konkurencje sprawnościowe (rzut szyszką do celu, strzelanie z łuku), sprawdzian z historii Żurady, pytania ze znajomości runa leśnego i rozpoznawania gatunków drzew, a także quiz z wiedzy o ekologii, firmie TRI Poland i Japonii.
72 uczestników rajdu wystartowało w pięciu kategoriach indywidualnych i jednej zespołowej: szkoła podstawowa dzieci z klas I-III, szkoła podstawowa dzieci IV-VI klasy, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne, dorośli 20 lat i więcej, rodziny lub grupy przyjaciół.

Na zwycięzców czekały puchary lub medale, a dla uczestników nagrody niespodzianki.

RELACJA PRASOWA I FOTOREPORTAŻ >>>


I RODZINNY RAJD ROWEROWY

03.05 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zorganizował "I Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych".

  

Miłośnicy turystyki rowerowej spotykali się na parkingu leśnym w Rabsztynie.

Po uroczystym otwarciu Olkuskich Szlaków Rowerowych przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusza Rzepkę, wszyscy ruszyli na trasę rajdu.

Na węźle szlaków pod Januszkową Górą uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Pierwsza pojechała małą pętlą (ok. 6 km) po szlaku „Januszkowej Góry” (kolor pomarańczowy), druga dużą pętlą (ok. 18 km) po szlaku „Wschodnim” i „Okrężnym”, która prowadziła z Rabsztyna niebieskim szlakiem do Podlesia, następnie zielonym szlakiem przez Troks, Kosmolów, Kogutek i z powrotem do Rabsztyna szlakiem niebieskim.

  

Swój udział w rajdzie zgłosiło 118 osób. A w trakcie rajdu do jadących grup dołączały kolejne. Zakończenie rajdu odbyło się na terenie Karczmy Podzamcze, gdzie na rowerzystów czekał gorący posiłek i inne atrakcje m. in. zwiedzanie z przewodnikiem ruin Zamku w Rabsztynie.

  

Wspaniała rodzinna atmosfera oraz miłe słowa uczestników sprawiły, że już wkrótce będziemy organizować kolejne tego typu imprezy.

Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy  Powiatowej Policji w Olkuszu - profesjonalnie zabezpieczając wszystkie przejazdy grup rowerowych przez drogi publiczne.

Na trasie rajdu opiekę medyczną zapewniali ratownicy na rowerach z Grupy Ratowników R1 z Bukowna.

Lotne ekipy  Przeglądu Olkuskiego i Olkuszanin.pl zbierały materiały do swoich relacji i fotoreportaży z rajdu. Zachęcamy do odwiedzenia ich portali internetowych.

Wszystkim uczestnikom oraz instytucjom, które udzieliły na pomocy składamy serdeczne podziękowania.

FOTORELACJA (Okuszanin.pl) >>>        RELACJA PRASOWA (Przegląd Olkuski) >>>


HISTORIA OLKUSKICH SZLAKÓW ROWEROWYCH

Przed dwoma laty Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu przystąpił do stworzenia sieci  „miejsko – gminnych” szlaków rowerowych. W 2010 roku powstał „Projekt sieci szlaków rowerowych Miasta i Gminy Olkusz”, w 2011 roku przystąpiono do ich wyznaczania w terenie i ustawiania tablic informacyjnych. Utworzono też siedem punktów wypoczynkowych z ławkami i stołami. - Chcieliśmy, żeby w oparciu o szlaki rowerzyści mogli samodzielne planować sobie trasy, tak, aby zamykały się one w krótsze bądź dłuższe pętle – wyjaśnia Dariusz Murawski, dyrektor olkuskiego MOSiR.

Kiedy rozpoczynano prace nad koncepcją nowych szlaków przez teren miasta i gminy Olkusz prowadziły tylko trzy szlaki rowerowe o łącznej długości 55 km. Z północy na południe przecinał gminę czerwony „Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd”, który powstał w latach 1998 - 2000 z inicjatywy Oddziałów PTTK w Częstochowie, Krakowie i Zawierciu. Był też liczący 23 km niebieski szlak „okrężny” wyznakowany przez gminę Olkusz w 2001 roku. Jednak na znacznej części znaki wyznaczające ten szlak zostały zniszczone i nie był on wykorzystywany. Przez teren gminy prowadził także 10 km długości fragment „zielonego” Szlaku Rowerowego Gminy Klucze utworzonego w 2004 roku.

Tworząc nową sieć szlaków ostatecznie zdecydowano się na wyznakowanie ośmiu nowych szlaków rowerowych. Zielony szlak „wschodni” miał za zadanie udostępnić wschodnie rejony gminy Olkusz. Szlak rozpoczynający się przy motelu „Kogutek” przy trasie 94 prowadzi przez Kosmolów, Troks i Podlesie Rabsztyńskie. W powiązaniu z wcześniej wyznakowanym niebieskim szlakiem „okrężnym” tworzy pętlę o długości 19 km lub nieco krótszą, jeśli skorzysta się z czarnego szlaku łącznikowego z Wiśliczki do Kosmolowa. Postanowiono także zmienić nieco przebieg niebieskiego szlaku „okrężnego” przesuwając go bardziej na północ. Prowadzi on teraz z Bukowna przez południowy skraj Żurady, potem do Zimnodołu, a następnie lasami przez Kogutek, Wiśliczkę, Troks pod Januszkową Górę i dalej do Rabsztyna. W stosunku do wcześniejszego przebiegu szlak został wydłużony poprzez wyznakowanie odcinka wschodniego. W połączeniu z Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd szlak „okrężny” tworzy krótsze lub dłuższe pętle.

- Pierwotnie planowaliśmy, że ten szlak będzie prowadził jeszcze bardziej na północ do węzła szlaków w Jaroszowcu. Problemem okazał się brak przejść przez linię kolejową oraz bardzo piaszczyste drogi leśne, które nie nadawały się do jazdy rowerem. Staraliśmy się, aby wszystkie nowe szlaki przebiegały po najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonach miasta i gminy. Największą trudnością przy tworzeniu szlaków okazały się sprawy własnościowe gruntów. Musieliśmy przeanalizować własność kilkuset działek, przez które mogłyby przebiegać szlaki. Chciałbym podkreślić, że znaczna część szlaków przebiega po gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Olkusz. Wytyczenie ich na tym pięknym terenie było możliwe dzięki dużej pomocy Nadleśniczego Pana Romualda Jurzykowskiego i bardzo dobrej współpracy z pracownikami olkuskiego Nadleśnictwa. – mówi Dariusz Murawski, który koordynował cały projekt.

W jego realizację włączył się Andrzej Feliksik, szef gminnej oświaty i zarazem prezes klubu przewodników „Ilcusia”, jaki działa przy olkuskim PTTK, Ryszard Lasoń, sołtys Niesułowic i spore grono osób związanych z turystyką.


SCHEMAT SZLAKÓW:
minigolf
 
 

STRONA GŁÓWNA  MAPA  |  OPIS SZLAKÓW  |  PRPOZYCJA TRAS  |   POKOJE GOŚCINNE  | RESTAURACJA | NASZE OBIEKTY| KONTAKT

Wszelkie prawa zastrzeżone.  MOSiR Olkusz 2012