ZAGADAJ DO NAS

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

WSPÓŁPRACA:

BIEG PAMIĘCI LEGIONISTÓW

Przeszło 400 zawodników z całej Polski wzięło udział w XVII Międzynarodowym Biegu Ulicznym Szlakiem Walk Legionistów w Bydlinie. W jego organizację, jak co roku włączył się olkuski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Na starcie biegu głównego stanęło 157 biegaczy. Sygnał startu do biegu dał Kazimierz Ściążko, wójt gminy Klucze. Trasa biegu, jak co roku zamykała się w pętlę poprowadzoną w pobliżu miejsc, gdzie w listopadzie 1914 roku rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. W bitwie brało udział około 1300 żołnierzy (w tym 440 żołnierzy polskich). Zginęło 46 legionistów, a 131 zostało rannych. Dwa lata po bitwie, na cmentarzu w Bydlinie stanął kamienny krzyż nad zbiorową mogiłą pochowanych tam legionistów.
To właśnie ich pamięci poświęcone są biegi rozgrywane corocznie 11 listopada.
W tym roku panie miały do pokonania dystans 8 km, a panowie 12 km. W klasyfikacji generalnej wśród pań zwyciężyła Dorota Ustianowska z Częstochowy, przed Moniką Kaperą (Katowice) i Janiną Malską (Bolesław). Najlepszą olkuską zawodniczką okazała się Kinga Byczek (IKS Olkusz), która zajęła szóste miejsce, kolejne jej klubowa koleżanka Karolina Ślęzak, ósme Wioletta Nowak (LKS Kłos Olkusz), a dziewiąte Agata Ciempka, także zawodniczka LKS Kłos Olkusz.
Wśród panów w klasyfikacji generalnej zwyciężył Łukasz Oślizło z AZS AWF Katowice przed Andrzejem Lachowskim (Krak Inwest Running Team) i Michałem Królem (MKN MOS Płomień Sosnowiec). Piąte miejsce zajął Bartosz Karoń (IKS Olkusz).
W kategorii dziewcząt urodzonych w latach 1992-96 pierwsze miejsce zajęła Kinga Byczek (IKS Olkusz) przed Karoliną Ślęzak (IKS Olkusz) i Wiolettą Nowak (LKS Kłos). W kolejnej kategorii pań z roczników 1971-91 zwyciężyła Monika Kapera (Katowice), przed Magdaleną Cisek (Nakło Śląskie) i Anną Posłysz (Cianowice). Najlepszą biegaczką powiatu olkuskiego w tej kategorii okazała się olkuszanka Joanna Brzezińska, która uplasowała się na szóstym miejscu. W kategorii powyżej 41 lat zwyciężyła Dorota Ustianowska, przed Janiną Malską z Bolesławia i Beatą Baran z Krakowa.
Wśród panów w najmłodszej kategorii zwyciężył Artur Januszek (LKS Kłos Olkusz), przed Wojciechem Pabichem (IKS Olkusz) i Patrykiem Kruppą (MKS Bytom).
W następnej kategorii panów z rocznika 1982 – 91 wygrał zwycięzca całego obiegu, czyli Łukasz Oślizło przed Andrzejem Lachowskim (Krak Inwest Running Team) i Michałem Królem (Płomień Sosnowiec). Piąte miejsce zajął olkuszanin Bartosz Karoń (IKS Olkusz).
Zwycięzcą kategorii wiekowej 1981 – 72 został Dariusz Starzyński (Sędziszów), przed Kamilem Jezierskim (Kraków) oraz Dariuszem Wilkiem (Będzin). Najlepszym zawodnikiem powiatu olkuskiego w tej kategorii okazał się Łukasz Rydzyk z Kolbarku (gmina Klucze).
W następnej kategorii biegaczy z roczników 1971 -62 wygrał Jacek Kacprzyk (Kraków) przed Rafałem Krzemieniem (Wieliczka) i Markiem Szczepaniukiem (Kraków). Najlepszym zawodnikiem z powiatu olkuskiego w tej kategorii okazał się Marek Szatan (IKS Olkusz), który był siódmy, a 10 lokatę zajął Grzegorz Soboń (IKS Olkusz, Ryczówek). Kategoria 1961 – 1952, Janusz Pytel (TG Sokół Sosnowiec), Andrzej Guzy (Gliwice), Krzysztof Hangiel (Czeladź). W najstarszej kategorii panów, którzy ukończyli 60 lat wygrał Mirosław Suk (Częstochowa), przed Stefanem Sikorą (Bielsko Biała) oraz Zbigniewem Pierzynką (Krak Inwest). Podobnie, jak w ubiegłych latach nagradzano także najlepszych zawodników gmin powiatu olkuskiego.
Najlepszymi zawodniczkami gminy Olkusz okazały się; Karolina Szlęzak (IKS Olkusz), Wioletta Nowak (Kłos Olkusz) i Justyna Pałka (Kłos Olkusz), a wśród panów Bartosz Karoń (IKS Olkusz), Paweł Łopuch (IKS Olkusz) oraz Kacper Bielat (IKS Olkusz).
Najlepszą zawodniczką gminy Klucze została Agata Ciempka z Bogucina (Kłos Olkusz), a zawodnikiem Karol Piłka z Klucz. Z kolei najlepszą zawodniczką gminy Bolesław została Janina Malska z Bolesławia, a wśród panów Artur Januszek z Podlipia (Kłos Olkusz).
W kategorii „Najlepszy zawodnik LZS powiatu olkuskiego” zwyciężyły; Wioletta Nowak (Kłos Olkusz), Justyna Pałka (Kłos Olkusz) i Katarzyna Gonera (Hutki), a wśród panów Artur Januszek, Kacper Bielat i Paweł Cioch. Cała trójka reprezentowała Kłos Olkusz.
Poza biegiem głównym, jak co roku na stadionie LKS „Legion” Bydlin rozegrano biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało 244 zawodniczek i zawodników. Uczniowie szkół podstawowych i młodsi.
Klasy I-II (dystans 100 m); Pysz Emilia (Krzykawa), Strzelec Wiktoria (Klucze), Jurczyk Karolina (Kraków). Chłopcy; Kamionka Bartosz (Kwaśniów), Kamionka Filip (Kwaśniów), Karolczyk Kacper (Kwaśniów).
Klasy III-IV (200 m). Dziewczęta; Pyper Michalina (Myszków), Łachowska Natalia (Bytom), Engelmann Weronika (Bytom). Chłopcy; Śliwka Bartosz (Klucze), Smętek Jakub (Bydlin), Prasełek Mateusz (Klucze).
Klasy V-VI (400 m). Dziewczęta; Hypner Julia (MKS Bytom), Barczyk Kamila (Kłos Olkusz), Klembowska Wiktoria (MKS Bytom).Chłopcy; Pusz Adam (MKS Bytom), Szot Ala (Klucze), Gnida Mateusz (MKS Bytom).
Uczniowie gimnazjów (dystans 800 m). Dziewczęta; Typer Karolina (Myszków), Hooka Żaneta (MKS Bytom), Cenda Agnieszka (IKS Olkusz). Chłopcy; Dolata Tomasz, Anduła Robert, Krauze Filip. Wszyscy MKS Bytom.
Organizatorem zawodów były; LKS „Kłos” Olkusz i LKS „Legion” Bydlin, a także Urząd Gminy Klucze i MOSiR Olkusz. Dyrektorem biegów był Janusz Mentlewicz, a sędzią głównym Mirosław Macek. Pomiarem czasu biegaczy zajmował się Łukasz Mentlewicz, a prowadzeniem sekretariatu zawodów Agata Wdowik.

JUŻ WKRÓTCE:

STRONA GŁÓWNA OBIEKTY  |  KALENDARZ IMPREZ  |  GALERIA  |   POKOJE GOŚCINNE  | RESTAURACJA | SIŁOWNIA | KONTAKT